Master Chinmay of Class V won 1st prize, Miss Prateeksha of Class VI won 3rd prize and Master Sarvesh of Class VI won consolation prize in State level Abacus and Mental Arithematic competition, organised by Pedicent Mental Arithematic on 7th Jan 2017 in Gokul Garden, Hubli.

Miss Sanjana of Class V won 1st Prize and Master Omkaresh of Class V won 3rd prize in State level Karate Championship organised by Densei Syed Rafiq Peerzade on 7th and 8th Jan 2017 in Laxmeshwar, Gadag.

HANDWRITING AND COLOURING COMPETITION

NATIONAL LEVEL PRIZE WINNERS

Miss Purvi Hegde of class 3, Miss Priyanka Bag of class 3 ,Miss Zofia of class 1, Miss Shreya Itagi of class 2, Miss Shreya K of class std 1

Master Athrava Koujalgi

Master Athrava Koujalgi of Class III  Won Gold medal 2016-17 in SOF’s – NCO (Cyber)

Winners of Jignyasa “Science exhibition”

Master Md Yaseen of Class 7 and Master prateek of class 7 participated in “Jignyasa”  Science exhibition conducted by Agastya International foundation for science  held from 11th Jan 2017 to 13th Jan 2017 at Samskrutika Bhavan, Cotton market Hubli and won cash prize of Rs 1000 each.

Winners of Taekwon do

CBSE, Delhi organised Inter school sports & games competition 2016-17 recognized by the Ministry of Youth Affairs & sports , Govt. of India at Sharada Vidyanikethana public school Cluster VIII, South Zone Taekwando National level Championship from 13/10/2016 to 16/10/2016. Miss Poorvi of Class V achieved Bronze medal, Akash Kumbar of Class X achieved Bronze medal

Qualifiers of OCAS National Level Examination in Mathematics 2016-17

Sl.No

Student Name

Class

Rank

%

Medal

1

Pranav S Kadi

I

1

76.67

 

2

Anmol Prabhu

III

1

86.67

Gold

3

Suchet S Nayak

VII

1

76.25

Gold

4

Suryanarayan P K

VII

2

75

Silver

5

Arya S

IX

1

82

Gold

6

Vivek Sabrad

IX

2

81

Silver

7

Karthik Hallad

IX

3

79

Bronze

8

Shreya Sajjan

IX

4

77

 

9

Devdhar Patil

IX

5

75

 

10

Rachana Kedigehalli

X

1

93

 

11

Swaroop S Jadhav

X

2

91

 

12

Akansha V Akkihal

X

3

90

 

13

Chinmay S Kundapur

X

4

78

 

14

Sharanbasaweshwar M P

X

4

78

 

15

Shrivatsa R Mokashi

X

5

77

 

 

Qualifiers of OCAS National Level Examination in Science 2016-17

Sl.No

Student Name

Class

Rank

%

Medal

1

Priyanka Pastay

I

1

93.99%

 

2

Sinchana.S.Hiremath

1

1

93.33

 

3

Pranjal M

I

2

90

 

4

Amrut M

I

2

90

 

5

Zofia B

I

3

83.33

 

6

Nohanaaz

I

4

76.67

 

7

Sutej Kulkarni

II

1

90

 

8

Rupesh

II

2

76.67

 

9

Md Sadiq Page

II

2

76.67

 

10

Anmol Prabhu

III

1

86.67

Gold

11

Srujan P

III

2

76.67

Silver

12

Ishaan Shanbag

III

2

76.67

Silver

13

Aditya Hegde

III

2

76.67

Silver

14

Vedarth Ganavalli

IV

1

86.67

Gold

15

Md Rehan M S

IV

1

86.67

Gold

16

Amrut H A

IV

2

80

Silver

17

Aastha Aradhya

IV

2

80

Silver

18

Sushant Nayak

IV

3

76.67

Bronze

19

Ritesh Mathapati

IV

3

76.67

Bronze

20

Suryanarayan P K

VII

1

77.5

Gold

Miss Girija.M.Heggade

Miss Girija.M.Heggade of Class VIII participated in Kaladeevi Drawing competition held at BVB College, Hubli on 28th Jan 2017 and won 1st Prize.

SOF-19th National Science Olympiad Medal Winners

 SOF-International Mathematics Olympiad Medal Winners